Odpowiedzialność organów administracji publicznej za nieterminowość w realizacji zadań
Od strony prawnej nie ma znaczenia, czy organ nie podejmuje żadnych działań w sprawie, czy podejmuje działania nieudolnie, czy też podejmuje działania niepotrzebne z punktu widzenia celu postępowania.
Problem wadliwości działań organów administracji publicznej jest elementem sporów zarówno doktrynalnych, jak i mających charakter praktyczny. Czas ogłoszonego i wciąż obowiązującego stanu epidemii oraz konieczność mierzenia się w tych warunkach z prawidłową realizacją zadań publicznych dodatkowo ten problem uwypuklają.
Wadliwość działań administracyjnych może dotyczyć sfery władczej w obszarze stanowienia prawa i w tym przypadku pojawiają się już pierwsze próby kwestionowania legalności wprowadzenia ograniczeń i zakazów w prowadzeniu określonych rodzajów działalności gospodarczej. Branża lotnicza, gastronomiczna, hotelowa i rozrywkowa oraz cały obszar działalności sportu zawodowego poniosły ogromne straty w związku z zakazem sprzedaży swoich usług, kwestionując przy tym podstawę prawną ich wprowadzenia.
Niezależnie od powyższego obszaru sporu, wciąż istotny problem w działaniu administracji stanowi terminowość i związana z tym odpowiedzialność organu administracji publicznej. W teorii prawa podkreśla się, że skuteczność prawa w istocie zależy od możliwości jego zrealizowania w czasie oczekiwanym przez podmiot (obywatela/przedsiębiorcę). Brak gwarancji osiągnięcia tego celu powoduje, że prawo to nie ma charakteru realnego narzędzia. Ustawodawca próbuje wprowadzać rozwiązania prawne, których celem jest doprowadzenie do sprawnego i terminowego załatwiania spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta